Przydomowa oczyszczalnia
  • Ciekaw jestem Waszych opinii nt użytkowania przydomowych oczyszczalni Sotralentz i współpracy z  panami Nowaczyńskimi - autoryzowanymi instalatorami/serwisantami tych urządzeń. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Moim problemem nie jest wysoki poziom wody ale podłoże - piaski ilaste, iły i glina - mam wątpliwość czy odprowadzenie wody oczyszczonej do studni chłonnej spełni swoją rolę w takich warunkach (przynajmniej tego rodzaju problem sugerował instalator konkurencyjnych urządzeń)
  • To Nowaczynskich jest kilku!? Mi ktos o takim nazwisku instalowal POS i jestem zadowolony. Dziala bez zarzutu. U mnie sa rury rozsaczajace. Podloze ma znaczenie, ale bez przesady - i tak wybiera sie jego znaczna czesc, zastepujac zwirem.
  • Owszem - dwóch - pracują razem. Co do podłoża - po wiekszych opadach to co tam jest zamienia się w grząską, plastyczną maź przypominającą nieco bagno, dodatkowo glina poniżej jest trudno przepuszczalna zatem woda utrzymuje się wtecy głównie przy gruncie. A skoro oczyszczalnia ma dostarczać wodę do gruntu, może dawać podobny efekt na części działki jak długotrwaly deszcz....
  • U mnie takie działanie nie jest zauważalne. Wcześniej w miejscu rozsączalnika był dość głęboki dół (ok 1,5m głęboki). Jednak sam rozsączalnik ma dość sporą "pojemność". Miejsce nad rozsączalnikiem staje się owszem grząskie, ale tylko wtedy gdy są duże opady deszczu i cała działka jest nasiąknięta. 
    Jedyne co zauważyłem to to, że trawa (a raczej perz) nad rozsączalnikiem rośnie ładniej i szybciej. 
  • A jak wygląda sprawa legalności? Macie pozwolenia na przydomową oczyszczalnię???
  • A Ty Michale na publicznym forum zadawaj pytania z sensem! ;) Gdyby bylo wymagane takie pozwolenie i ktos by go nie mial, to co? Napisze Ci o tym?

    Wracajac do tematu. Pozwolenie nie jest wymagane. Nalezy zglosic do Starostwa i odczekac chyba miesiac. Jesli urzad nie protestuje, mozna budowac. U mnie dzialka nie jest podmokl i oczyszczalnia pracuje dobrze. Nie jest grzasko, nie smierdzi. Bakterie dodaje regularnie.
  • @v460 wiesz nie od dziś, że lubię prowokować :)

  • v460 pisał(a):

    Nalezy zglosic do Starostwa i odczekac chyba miesiac. Jesli urzad nie protestuje, mozna budowac.




    Dokładniej - urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i odpowiedź. Jeśli nie odpowie - uznaje się, że nie wniósł sprzeciwu, a sprawa została załatwiona pozytywnie (mi Starostwo odpowiedziało na piśmie). Jeśli dokumenty wymagane są niepełne, również urząd ma 30 dni na poinformowanie o tym, że wymagane jest uzupełnienie dokumentacji. 
    Informacja odnosi się do oczyszczalni o wydajności do 7,5m3 na dobę.


  • Niestety starostwo w Otwocku ma brzydki zwyczaj wymuszania wniosków o POS w trybie pozwolenia na budowę. To nasz wkład w rozwój światowej biurokracji.
  • Jeszcze w 2008 nie chcieli takowych. Zreszta nie maja chyba do tego prawa. Moze cos sie zmienilo Prosta rada - popros o podstawe prawna. Na pismie. Ciekawe co odpowiedza.
  • O ile wiem, nie mają do tego ŻADNEGO prawa, ale może coś się zmieniło. POŚ nie wymaga pozwolenia o ile wydajność nie jest większa niż 7,5m3 na dobę (czyli sporo). 
  • Podajcie pls jakiś kontakt do tego Pana od POS. Jakoś nigdzie nie mogę go znaleźć.
    Dzięki
  • Na "starym" forum jest ukryty w wątku o badaniu gruntu.
    http://wiazowna.info.pl/noweforum/viewtopic.php?f=5&t=43#p234
    Dodatkowo poszło na priv.
  • Ok. Szukam pls kogoś do uszczelniania szamba , możecie kogoś polecić?
    Co do POS, to niestety Pan nawet nie przyjechał, ale już przez telefon zapowiedział, że wysokie wody gruntowe to bardzo duży problem. Pozdro i dzięki!
  • Rozmawiałem z Panem Nowaczyńskim i mam odmienne niż Hubi wrażenie z kontaktu. Owszem wysokie wody gruntowe to problem, ale "... ja lubię wyzwania ..." usłyszałem.
    Drenaż rozsączający to nie jest jedyna możliwość...
  • Jeżeli ktoś jeszcze jest zainteresowany tym tematem to może odwiedzić stronę, aby zdobyć więcej informacji: http://www.bioires.pl
    Post edytowany przez admin 2014-07-04 22:37:20
  • Witam,

    a ja mam następujące pytanie, żoże ktoś z forumowiczów zna odpowiedz czy Gmina Wiązowna prowadzi program unijny dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków?
    bede wdzięczna za informację.
  • [spam usunięty]
    Post edytowany przez admin 2014-09-15 21:35:44
  • [spam usunięty]
    Post edytowany przez admin 2014-09-15 21:35:21
  • Aha, a wlasciciel Ekohouse ma na imie Marian? ;)
    Ja tez mam oczyszczalnie. 5-6 lat temu zalozona. Wprawdzie nie w Ekohouse, ale montowal ja Nowotczynski i tez dziala!