Nie wiem na jakim poziomie informacji szukasz. Wpisz w wyszukiwarkę np "system automatycznego nawadniania" i wypadnie mnóstwo wyników niosących w sumie podobne treści. Na początek może być to: http://poradnikogrodniczy.pl/projektujemyogrod11.php
Samodzielny montaż nie powinien być problemem - w dzisiejszych czasach systemy wodne to właściwie klocki, np. te na "L". Z mojego punktu widzenia najtrudniejszy jest projekt - od niego dużo zależy (sprawność działania, koszt wykonania). Na stronie Gardeny (http://www.gardena.com/pl) są programy do projektowania (zakładka wsparcie) - nie wiem co są warte, bo pierwszy mi nie zadziałał (nie chce mi się teraz walczyć z Flashem), ale zachęcająco wygląda opcja automatycznego rozmieszczenia zraszaczy. Inna sprawa, że jest to ponoć droga firma, ale do rozpoznania bojem może być pomocna (elementy systemu można wziąć od konkurencji).
Dzieki Witek! Tak wlasnie szukalem poprzez googla, ale na wiekszosci stron sa marne informacje - z reguly wszystko samemu mozna wydedukowac. No ale ten programik, ktory podeslales jest rzeczywiscie przydatny! Mam w czym zrobic projekt ;)
Cieszę się, że się przydało. Powodzenia w realizacji.
Z informacji zawartych w pierwszym linku istotna wydaje mi się podpowiedź dotycząca stosowania folii pod ziemię i trawę z wykopu pod elementy systemu - bez tego mnóstwo zostaje na trawniku obok i ciężko poprawnie (na równo) zasypać dołki.
Warto także zastosować jakiś element ostrzegający o rurach w przypadku ponownego kopania - w liku piszą o włókninie lub folii; można też zastosować taśmę ostrzegawczą. Tylko unikaj zielonych markerów - swego czasu architekt krajobrazu uczył mnie podstaw sadzenia roślin w swoim ogrodzie i o mało nie dokopałem mu się do kolektora poziomego pompy ciepła - siatka ostrzegawcza była zielona i bardzo płytko zakopana więc na pierwszy rzut oka trudno się było zorientować czy to strzępy siatki czy źdźbła trawy.
OOona pisał(a):Błagam, Gardena, jest droższa i tandetna, zdecydowanie polecam systemy amerykańskie !!!
Złączki są kompatybilne, zraszacze itp, już nie mówiąć o tym że w Zielonym Krajobrazie zaprojektują Ci za darmo, a w dodatku jest tam taka ładna tablica, z przykładem połaczenia systemu ( dość spore to jest i poprostu prawdziwe złączki połączyli i powiesili). Popytaj , wszystko wytłumaczą, i jakość napewno lepsza niż gardeny.
Wiem że hunter wychodzi taniej o niebo niż gardena.
http://www.k-rain.com.pl/pl_jak-zaprojektowac-i-zamontowac-system-,104.html
http://www.k-rain.com.pl/pl_darmowy-projekt-instalacji-systemu-nawadniajacego!,141.html
ravos4 pisał(a):No cóż. Dołączę się do tej dyskusji. I tak: Hunter istnieje na naszym rynku ok. 25 lat, inne firmy od ok.20-15. Gardena zaczęła robić wodę z mózgu działkowcom od ok.5 lat. Projekt i materiały to tak naprawdę połowa kosztów systemu nawadniania. Druga połowa to wiedza jakich zraszaczy i jakich dysz używać kiedy i gdzie. Istnieją przynajmniej trzy systemy dysz oraz linie kroplujące ( też kilka rodzajów w zależności od przeznaczenia i długości). No i na koniec mam pytanie: macie dość wody aby system zasilić? W razie pytań służę pomocą a i projekt też mogę zrobić za darmo.
ravos4 pisał(a):W razie pytań służę pomocą a i projekt też mogę zrobić za darmo.
OOona pisał(a):podaj nazwę jakiś systemów izraelskich, proszę bo mnie to zaciekawiło
Kasperek pisał(a):Ja mam miłe wspomnienia z firma Tanake , projektowali nam system nawadniania ogrodu i wszystko działa bardzo sprawnie , Są bardzo konkretni i konkurencyjni http://nts.tanake.com.pl/
Wygląda na to że jesteś nowy. Jeśli chcesz korzystać z forum kliknij na jeden z tych przycisków!